Pałac Lubostroń

Lubostroń      0 Opinie

Opis

Właśnie tutaj znajduje się jeden z najcenniejszych i najlepiej zachowanych zespołów rezydencjonalnych w Polsce. Zauroczony pięknem dóbr łabiszyńskich hrabia Fryderyk Skórzewski wzniósł tutaj w latach 1795 – 1800 pałac, który dziś uznawany jest za perłę polskiego klasycyzmu.

Architektem pałacu był Stanisław Zawadzki – wybitny specjalista doby stanisławowskiej. Za wzór posłużyła mu Villa Rotondo Andrea Palladio w pobliżu Vicenzy oraz pałac Merliniego w Królikarni. Park otaczający lubostroński pałac zaprojektował ok. 1800 r., znakomity ówczesny architekt ogrodów Teichert.

Rezydencję wybudowano na rzucie kwadratu, z bogato zdobioną rotundą pośrodku. Na przykrywającej ją kopule ustawiono rzeźbę Atlasa dźwigającego kulę ziemską. Do budowli prowadzi portyk joński z ośmioma kolumnami.
Wystrój pałacu świadczy o ogromnym patriotyzmie rodu Skórzewskich (właścicieli Lubostronia aż do czasu II wojny światowej). Warto tu zwrócić uwagę na cztery płaskorzeźby w sali rotundowej przedstawiające ważne wydarzenia z dziejów narodowych – klęskę Krzyżaków pod Płowcami i pod Koronowem, nadanie praw Mistrzowi Wielkiego Zakonu Krzyżackiego przez Jadwigę w Inowrocławiu oraz Mariannę Skórzewską (matkę Fryderyka, założyciela Lubostronia) przekazującą Fryderykowi Wielkiemu plan budowy kanału.

Pod kopułą pałacu znajduje się fryz figuralny przedstawiający antyczny pochód ofiarny, a podłogę zdobi posadzka misternie ułożona z różnokolorowego drewna (intarsja). W samym jej środku umieszczony został wizerunek Orła i Pogoni. Majątek za czasów Skórzewskich szybko stał się miejscem spotkań ludzi nauki i sztuki, ostoją myśli patriotycznej i życia narodowego. Przez Lubostrońskie salony przewinęli się przedstawiciele nauki i sztuki m.in. Stefan Garczyński, Gustaw Zieliński, ks. Ignacy Polkowski, Erazm Rykaczewski, płk Kazimierz Mielęcki, a być może sam Adam Mickiewicz. W pałacu bywali również przedstawiciele najznamienitszych polskich i europejskich rodów arystokratycznych: Radziwiłłowie, Czartoryscy, Czetwerńscy, Lubomirscy, Braniccy, Talleyrand – Perigord’dowie.

Lubostroński pałac otaczają zabudowania dworskie z XVIII w. w skład których wchodzi oficyna (tzw. stary pałac, przeznaczony obecnie na cele hotelowe) oraz stajnie i wozownia, w których dziś znajduje się restauracja. Obecnie cały zespół parkowo–pałacowy to żywa karta historii świadcząca o naszym dorobku narodowym i jego dziejowej odrębności. Pałac w Lubostroniu to centrum działań kulturalnych, artystycznych i naukowych.

Malowniczy krajobraz, atmosfera i niepowtarzalny wystrój wnętrz pałacu tworzą doskonałą scenerię dla odbywających się tu koncertów i imprez. Wśród nich warto wymienić czterodniowy festiwal „Muzyka w świetle księżyca”, który gromadzi tłumy miłośników muzyki poważnej, jazzu, malarstwa, rzeźby, rysunku, fotografii, teatru, poezji, mody, itp. Wielbicielom muzyki polecamy odbywające się przez cały rok „Koncerty Pałacowe”, natomiast miłośnikom koni cieszący się dużym zainteresowaniem czerwcowy „Konkurs pojazdów konnych”.

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie