Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

Wenecja      0 Opinie

Opis

Jest to jedno z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej o rozstawie toru 600 mm.

W swoich zbiorach posiada niezwykłe eksponaty – między innymi 17 parowozów. Najstarszy z nich pochodzi z 1899 roku, a kilka następnych z okresu I wojny światowej. Można również zobaczyć wagony o różnym przeznaczeniu – towarowe, pasażerskie, drezyny ręczne i motorowe.

Ekspozycję uzupełnia niezbędna infrastruktura kolejowa – w tym m.in. zabytkowa poczekalnia (XIX w.), budka dróżnika ze szlabanem, torowiska z rozjazdami, zwrotnica, żuraw wodny do uzupełniania poziomu wody w kotłach lokomotyw, obrotnica umożliwiająca zmianę kierunku jazdy. W budynku zabytkowej poczekalni można zaopatrzyć się w suweniry i wydawnictwa o tematyce kolejowej. Szczególną pamiątką, dla miłośników historii kolejnictwa, będzie bilet Emundsona w postaci drukowanego i numerowanego kartonika (wprowadzony w 1839 r. przez blisko 150 lat był podstawowym typem biletu wykorzystywanym przez wiele zarządów kolei na całym świecie).

Szczególną atrakcją weneckiego Muzeum jest impreza pn. „Wenecka Noc z Parowozami” organizowana w sezonie turystycznym (od maja do września), w każdą drugą sobotę miesiąca. Wówczas to obiekt zwiedza się po zapadnięciu zmroku (w godz. 21.30 – 23.00). Odpowiednio oświetlone eksponaty, dym wydobywający się z kominów parowozów i rozbrzmiewająca muzyka sprawiają, że wizyta w weneckim Muzeum na długo pozostaje w pamięci.

Wszystkie te atrakcje tworzą unikatową ofertę przenoszącą turystę w burzliwy świat dawnej kolei. Jest to oferta, która wspaniale edukuje, bawi i oddaje w objęcia nostalgii.
Gwiżdżąca i posapująca spowita obłokami dymu lokomotywa „pod parą” przenosi podróżnych do innego świata.

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie