Jezioro Żurskie w Borach Tucholskich

Tleń      0 Opinie

Opis

Jezioro Żurskie jest położone w Borach Tucholskich na terenie Wdeckiego Parku Krajobrazowego, w powiecie świeckim(Świecie nad Wisłą)w województwie kujawsko-pomorskim.Jest sztucznym akwenem wodnym utworzonym poprzez spiętrzenie tamą wód rzeki Wdy. Zaporę na rzece Wdzie zbudowano w 1928roku w celach energetycznych i przeciwpowodziowych.

W uroczystej inauguracji pracy elektrowni wodnej wziął udział w 1929 roku prezydent IIRP Ignacy Mościcki.Jezioro Żurskie jest akwenem niezwykle urokliwym i malowniczym, ponieważ jego brzegi są w całości porośnięte pięknymi lasami Borów Tucholskich,a jego linia brzegowa jest bardzo urozmaicona licznymi zatokami i cyplami. Dodatkowo brzegi jeziora są ubogacone zróżnicowaną wysokością ponad poziomem wody. Miejscami strome i wysokie brzegi powoli przechodzą w brzegi łagodne i płaskie, ale zawsze są lesiste. Bardzo bogata jest fauna jeziora i okolicznych lasów Wdeckiego Parku Krajobrazowego. W jeziorze żyje oczywiście wiele gatunków ryb, ale ciekawostką jest to, że w jeziorze żyją bobry i wydry. Nierzadko w wodzie jeziora spotkać można zaskrońca zwyczajnego(natrix natrix), który doskonale pływa i nurkuje polując na ryby, traszki lub żaby, które są jego głównym pożywieniem. Zaskroniec jest niejadowitym wężem łagodnym i płochliwym, całkowicie niegroźnym dla ludzi.

Wysokie brzegi jeziora Żurskiego są największą w Polsce ostoją ptaka zimorodka zwyczajnego, który w piaszczystych skarpach brzegów buduje tu swoje gniazda. Ostoje zimorodka ściągają w te tereny ornitologów z całej Europy, badających ten gatunek ptaka. Lasy Wdeckiego Parku Krajobrazowego zamieszkuje przede wszystkim zwierzyna łowna: dziki, jelenie, sarny, daniele i zające.

Jezioro Żurskie jest wielką atrakcją turystyczną dla letników i kajakarzy, bo jest akwenem dużym liczącym aż 450ha powierzchni a połączenie z rzeką Wdą, która po rzece Brdzie jest drugim najbardziej atrakcyjnym szlakiem kajakowym w Borach Tucholskich jest atrakcją dodatkową. Jezioro Żurskie jest dobrze zagospodarowane turystycznie. We wsi letniskowej Tleń (stacja PKP) znajdziemy atrakcyjne ośrodki wczasowe, a we wsi gminnej Osie (stacja PKP) gospodarstwa agroturystyczne. Atrakcją tych gospodarstw są m.in. oferowane turystom przejażdżki konne w siodle lub w bryczkach. Warto pojechać latem do Wdeckiego Parku Krajobrazowego nad piękne Jezioro Żurskie.

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie