Jezioro Okonińskie w Borach Tucholskich

Okoniny Nadjeziorne      0 Opinie

Opis

Jezioro Okonińskie leży w samym sercu Borów Tucholskich ok. 80km na południe od Gdańska i ok. 60km na północ od Bydgoszczy, w powiecie tucholskim, w gminie Śliwice, stacja PKP-Rosochatka. Miejscowa ludność to tzw. Borowiacy Tucholscy, natomiast na wschód i północny-wschód od tego regionu mieszkają Kociewiacy, a na północ Kaszubi.

Tucholski Park Krajobrazowy, na którym leży Jezioro Okonińskie jest jednym z najpiękniejszych obszarów Pomorza. Lesistość Tucholskiego Parku Krajobrazowego wynosi aż 73%, użytki rolne tylko 21% a wody zajmują 3% powierzchni parku. Wielu naukowców uważa, że powietrze na tym terenie posiada więcej jodu niż powietrze nadmorskie, ponieważ lasy - w większości bory sosnowe - wydzielają wielkie ilości wonnej żywicy, a także bakteriobójcze fitoncydy. Dlatego powietrze jest tu tak bardzo nasycone korzystnym dla ludzi jodem.Stwierdzono, że jedna sosna lub brzoza wydziela tyle ilości bakteriobójczych fintocydów, że powietrze w okół drzewa w promieniu 3 metrów jest sterylne i wolne od bakterii.

Jezioro Okonińskie jest naturalnym jeziorem polodowcowym typu rynnowego, czyli jest długie, wąskie i głębokie. Akwen ma powierzchnię 107ha, długość 7km a szerokość od 100 do 400m w najszerszym miejscu. Natomiast w najwęższym miejscu jeziora jest cieśnina o szerokości kilku metrów i przebiega nad nią mostek, pod którym można przepłynąć kajakiem lub łodzią. Jezioro jest bardzo głębokie, jego maksymalna głębia to 26m. Jezioro Okonińskie wyróżnia się na plus od innych polskich jezior bardzo czystą wodą. Woda jest bardzo przeźroczysta i mieści się w 1 klasie czystości. Rynna jeziora jest powykrzywiana, co czyni jezioro bardzo malowniczym. Brzegi są w większości lesiste i łatwo dostępne dla kąpiących.

Nad jeziorem są 3 kąpieliska strzeżone w ośrodkach wczasowych, oraz liczne dzikie plaże i kąpieliska o łagodnym dnie dla kąpiących. Bardzo czysta i przeźroczysta woda i doskonała widoczność dna wyklucza przykre niespodzianki o nagłej niewidocznej głębi, co niestety występuje w innych jeziorach o mętnej wodzie. Nad Jeziorem Okonińskim funkcjonują 3 ośrodki wczasowe: "Zacisze-Borowiak", "Bory Tucholskie" i "Leśna Oaza". Ponadto ośrodki te prowadzą na swoim terenie 3 pola namiotowe.

W okolicznych wsiach:Okoninach Nadjeziornych, Okoninach Polskich, Rosochatce i Główce znajdziemy kwatery prywatne. Letnie wakacje nad Jeziorem Okonińskim to świetny pomysł na wspaniały wypoczynek. Natomiast jesienią też warto tu przyjechać na udane grzybobranie, bo okoliczne lasy obfitują w liczne gatunki jadalnych grzybów, a ośrodki wczasowe oferują wczasowiczom korzystanie z suszarni grzybów.

0 / 10

Upload Photos

Porady i opinie