Jezioro Koronowskie

Koronowo      0 Opinie

Opis

Jezioro Koronowskie jest jeziorem zaporowym powstałym w 1960 roku, poprzez spiętrzenie tamą wód rzeki Brdy. Nazwa - jezioro zaporowe - nie jest w pełni adekwatna dla tego wielkiego akwenu, ponieważ w miejscu gdzie powstawało Jezioro Koronowskie pierwotnie znajdowało się 8 naturalnych jezior polodowcowych, które w wyniku spiętrzenia i podniesienia poziomu wody zostały wchłonięte i połączone w jedno wielkie jezioro.Osiem naturalnych jezior polodowcowych to jeziora:
- Białe,
- Czarne,
- Lipkusz,
- Strzemno,
- Turzynek,
- Stoczek,Piaseczno i Moczar

Obecnie jeziora te są dużymi zatokami wielkiego Jeziora Koronowskiego, ale zachowały do dziś swoje dawne nazwy. Jezioro Koronowskie jest akwenem ogromnym i bardzo atrakcyjnym turystycznie. Ma powierzchnię aż 1660 ha i rozciąga się na długości 36 km. Jezioro ma bardzo rozwiniętą i urozmaiconą linię brzegową. Linia brzegowa jest tak bardzo ubogacona licznymi zatokami, zatoczkami, cieśninami, półwyspami i cyplami, że jej całkowita długość wynosi aż 102 kilometry.

Brzegi Jeziora Koronowskiego są w ponad 90% porośnięte pięknymi lasami Borów Tucholskich. Nic więc dziwnego,że wobec tak wielu atutów Jezioro Koronowskie zajęło 7 miejsce w Polsce na 100 ocenianych jezior, na najbardziej atrakcyjne turystycznie jezioro. Ranking opracował i opublikował tygodnik "Wprost". Jezioro Koronowskie jest dobrze zagospodarowane turystycznie. Nad brzegami jeziora znajduje się wiele przystani dla jachtów żaglowych oraz mniejszego sprzętu pływającego. Nierzadkie są również mariny na wysokim poziomie, tak jak np. w miejscowości Romanowo. Oprócz przystani jachtowych nad jeziorem jest dużo ośrodków wczasowych i wypoczynkowych. Ośrodki takie znajdują się w miejscowościach: Samociążek, Kręgiel, Pieczyska, Romanowo, Wielonek, Sokole-Kuźnica, Krówka Leśna, Zamrzenica.

Dużą atrakcją Jeziora Koronowskiego jest również statek wycieczkowy odbywający rejsy po tym pięknym akwenie. Zapłacimy tylko 10zł od osoby za 1 godzinę rejsu stateczkiem o nazwie "Zgłowięda". Stateczek "Zgłowięda" cumuje na przystani w Pieczyskach, gdzie rozpoczyna i kończy rejsy.

Jezioro Koronowskie jest napewno dobrym pomysłem na udane letnie wakacje w Polsce.