Zamek Oleśnicki

Oleśnica      1 Opinie

Opis

W ciągu wieków przebudowywany i unowocześniany. Przystosowany z biegiem lat na potrzeby dworu oraz remontowany ze względu na zniszczenia spowodowane wojnami nawiedzającymi miasto.

Na całość zabudowy zamku składają się cztery skrzydła właściwego zamku z dziedzińcem wewnętrznym, pałac z przejazdem bramnym i połączone z nimi przedbramie oraz dwie budowle o charakterze gospodarczym.

Cechą charakterystyczną dziedzińca wewnętrznego zamku są dwa piętra krużganków obiegających wschodnie skrzydło i wieżę.

Wieża zamkowa zbudowana na planie koła o średnicy 11m i grubości murów w dolnych partiach 3m. Nad jej wejściem znajduje się tarcza z orłem piastowskim. W parapet krużganku zachodniego skrzydła wykuta jest płaskorzeźba podobizna księcia Jana i jego małżonki Krystyny Szydłowskiej.

W jej pobliżu ustawiona brama wjazdowa na podworzec z kamienną figurą tarczownika ubranego w strój używany w drugiej połowie XIV wieku, trzymającego po obu stronach tarcze z orłami piastowskimi i ozdobione szeregiem ornamentów i ciężkich elementów architektonicznych.

Pomieszczenia wewnętrzne zamku zawierają bogaty wystrój sztukarski. Na pierwszym piętrze znajdują sie dwa kominki o gzymsie na kroksztynach. Niektóre ściany wewnątrz pokryte malowidłami.