Bardo – miasto cudów

Bardo      0 Opinie

Opis

Ukryte wśród malowniczych wzniesień Gór Bardzkich, ozdobione przełomem Nysy Kłodzkiej, wzbogacone licznymi zabytkami, uduchowione modlitwą pielgrzymów, jest Bardo wraz z okolicami idealnym celem wycieczek i wypraw.

Ponad 900-letnia historia miejscowości wiąże się ze szczególną obecnością Matki Boskiej. Bardo już od XIII w. jest ważnym miejscem pielgrzymkowym – do cudownej figurki Matki Boskiej Bardzkiej, jednocześnie najstarszej drewnianej rzeźby na Dolnym Śląsku, pielgrzymowali przez wieki pątnicy z Czech i Śląska; w XVIII wieku odprawiano tu rocznie 4000 fundowanych mszy! Ogromna świątynia, w której króluje Matka Boska Bardzka Strażniczka Wiary, powstała w latach 1686-1704. Swój przepiękny wystój zawdzięcza znanym na Śląsku barokowym artystom. Szczególnie piękny jest prospekt organowy, dzieło rzeźbiarza Heinricha Hartmanna i ołtarz główny, dzieło Mikołaja Richtera, na którym umieszczona jest cudowna figura.

Bazylika, przylegający do niej klasztor i inne liczne ślady
działalności cysterskiej sprawiają, że Bardo jest jednym
z ważniejszych punktów na południowo-zachodnim Szlaku Cystersów w Polsce. Podobnie jak w innych klasztorach Dolnego Śląska
Cystersi prowadzili tu działalność aż do czasu sekularyzacji.

Jest też Bardo rajem dla wodniaków. Jedną z największych atrakcji regionu stanowi antecedentny Przełom Bardzki. Nysa Kłodzka płynie tu malowniczą, krętą doliną, tworząc pięć wielkich meandrów, wcinających się w skały. Spływ szlakiem Przełomu Bardzkiego staje się wędrówką wśród sielankowych łąk i wzgórz, w otoczeniu pięknej przyrody i śpiewu ptaków.

Niemniej atrakcyjne dla turystów są najbliższe okolice miasta. Góry Bardzkie mają niezwykle urozmaicone formy, a ich malownicze pejzaże przyciągają wielbicieli łowienia aparatem fotograficznym urody świata. Przyroda sprawia, że gmina Bardo jest rajem dla rowerzystów, wędrowców, kajakarzy, wędkarzy, grzybiarzy i myśliwych, a miasteczko staję ośrodkiem turystyki aktywnej.

Doskonale skomunikowane: droga krajowa nr 8 Wrocław – Kudowa, stacja PKP, PKS, jest Bardo idealną bazą weekendowych wyjazdów, dla osób szukających wytchnienia od wielkomiejskiego gwaru.

Zdjęcia

Bardo
kamienny most
przystań wodna